prukazové fotografie

V Rychnově nad Kněžnou piknikovali v zámeckém parku

_DSC6737

13. května 2016 – je Světový den pro fair trade Na více než 160 místech se v sobotu uskutečnil piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. V Rychnově nad Kněžnou proběhl v zámeckém parku. Sešlo se na něm přes 43 lidí. Na dekách si pochutnávali na fairtradové kávě či čaji a doma napečených buchtách. Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Rychnově už potřetí. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu a jako doprovodný program si návštěvníci mohli vyzkoušet žonglování s míčky, tvorbu velkých bublin, točení s poiky. Počasí nám přálo a posnídat v trávě bylo opravdu velmi příjemné.

_DSC6740

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. První ročník se uskutečnil
v roce 2011 na 41 místech, nyní se snídalo na více než 160. „Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v dané lokalitě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Místními organizátory jsou aktivní jednotlivci, ale i celé školy, města, různá ekocentra nebo knihovny,“ upřesnila Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

_DSC6750

Letošní ročník byl zaměřen na fairtradové banány, které jsou pro české spotřebitele obtížně dostupné. Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují lokální farmářské produkty a u exotických produktů jako jsou třeba káva, kakao nebo banány vyžadují ty s certifikací Fairtrade. Za ně totiž pěstitelé dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Zaměstnanci běžných banánových plantáží pracují 12 hodin denně, ale platí jim jen za osm, mzda jim nestačí ani na základní rodinné výdaje. Pracují s nebezpečnými chemikáliemi a nemohou vstupovat do odborů. Kávoví pěstitelé se zase nejvíce potýkají s nízkými výkupními cenami, které za kávu jejich rodině místní výkupci platí.

V České republice je nejprodávanějším fairtradovým výrobkem káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko
a Slovensko prodalo v ČR v roce 2015 173 tun.

Co je fair trade?
Fair trade je obchod založený na partnerství. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují
s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade

Na více fotografií se můžete podívat na Facebooku Rychnovinky.cz !