prukazové fotografie

Poláčkovo léto 2017 – Osudy dobrého vojáka Švejka, skvělý kabaret na nádvoří rychnovského pivovaru

Notoricky známý příběh Josefa Švejka, s Járou Cimrmanem dost možná nejslavnějšího Čecha, zahrálo na na nádvoří rychnovského pivovaru mostecké divadlo. Organizátoři divadelní přehlídky Poláčkovo léto naplánovali pod širé nebe hned dvě představení. Osudy dobrého vojáka Švejka je hodně podařený kabaret. Srovnání s filmovým zpracováním reřisér odmítá: “Okopíroval jsem jen jednu jedinou větu z filmu, na závěr říkáme – proč střílíte, vždyť tady jsou lidi. To v knížce není. Mně se ta knižní předloha jednoduše líbila víc,” říká režisér a představitel Švejka v jedné osobě Jiří Kraus.

Už Jaroslav Hašek napsal postavu inteligentního a upřímného člověka, který se stal nástrojem mocných. Švejk už několik generací nastavuje zrcadlo společnosti. můžeme se přít o to, jestli je to genius nebo idiot. Zajímavé je, že scénu k této hře vytvářel rychnovským dobře známý Josef Koráb. Dříve scénograf mosteckého divadla, dnes režisér a principál rychnovských ochotníků.

Loni mostecké divadlo zahrálo tady v pivovaru slavné Postřižiny. Atmosféru pivovarského dvora je dokresluje tradiční křik místního páva. “Je to lidová zábava, která do pivovaru patří. Lidé se baví, užívají si léto, mohou si k tomu dát naše pivo, a z toho mám radost,” říká majitel pivovaru Jan Mikš. Vlídné přijetí na Poláčkově létě potvrzují i herci. “Po prvním sobotním představení jsme seděli do dvou do rána. Úžasná pohostinnost. Váš festival je pro nás tradičně krásné zakončení divadelní sezóny a my se rádi vracíme,” říká za herce Vít Herzina.

Takový byl uplynulý festivalový víkend. V pondělí se scéna vrací zpátky do zámecké jízdárny. Pardubické divadlo přiveze Čapkovu Bílou nemoc.