Noc v galerii a Noc v kostele na rychnovském zámku

Dne 25. května 2017 ve večerních hodinách se v Rychnově nad Kněžnou opět otevřou zámecký kostel Nejsvětější Trojice a Orlická galerie. Tak jako loni, také letos jsme připravili i něco navíc a doufáme, že přichystaný program Vám bude stát za návštěvu.

Páteční večer zahájí v 17 hodin v prostorách kostela Nejsvětější Trojice Rychnovský chrámový sbor koncertem ze skladeb starých mistrů. Současně s koncertem se také otevře návštěvníkům spojovací „tajná“ chodba, spojující kostel Nejsvětější Trojice se  zámkem, kterou budete moci projít až do výstavních prostor Orlické galerie.

Program pak pokračuje od 18 hodin ve výstavních prostorách Orlické galerie ve druhém patře zámku vernisáží výstavy Milana Langera (1944-2017). Výstava připomíná výraznou tvůrčí osobnost, jejíž život je spojen především s Hradcem Králové, ale jež svým významem patří mezi přední postavy české  výtvarné scény poslední třetiny 20. století. Milan Langer je konceptuální autor, který vyšel z pop-artu šedesátých let. Langerův přístup k umění je založen na myšlení a na leckdy komplikovaných a hádankovitých vztazích mezi znaky, symboly, obrazy, slovy, fenomény. Významy a obrazy vrstvil a kombinoval v malbách, básních, objektech, kolážích, boxech a při kolektivní tvorbě skupiny Victory Nox Art Division Team. Jejich performance, videa postavená na obrazech, sekvencích a zvuku byla vždy velkou událostí s příchutí kontroverze. 1. část výstavy uvede v 18 hodin Mgr. Martina Vítková.

Od 19. hodiny na 2. zámeckém nádvoří v nově upravených výstavních prostorách bývalé konírny pokračuje zahájení 2. části výstavy Milan Langer Afterlife přednáškou dr. Michala Tošnera a hudební performancí formace Victory Nox Art Division Team.

Od 20 hodin pokračuje program opět v kostele Nejsvětější Trojice koncertem pedagogů rychnovské Základní umělecké školy a poté bude pan varhaník dr. Jiří Fuks již tradičně a velmi zajímavě vyprávět u varhan o varhanách, které představí v celé jejich zvukomalebné kráse.

Na 21. hodinu je do prostor konírny přichystána unikátní projekce autorského artmovie Milana Langera Afterlife / M. Langer / Victory Nox Art Division Team, který dokončil nedlouho před svou smrtí.

Po celý večer bude vstup do všech výše uvedených prostor volný. Orlická galerie nabízí vedle své stálé expozice Malíři Orlických hor k prohlídce také unikátní kolekci obrazů předního reprezentanta Mařákovy krajinářské školy na výstavě Kvetoucí krajiny Karla Langera, obrazy a grafiku Věry Jičínské z let pobytu v Paříži a kolekci jejích fotografií z výprav na Slovensko. Po celý večer se bude ve workshopové dílně muzejní pedagožka věnovat nejmenším návštěvníkům s programem, připraveným v rámci muzejní výstavy Mezi lvem a orlicí.

Občerstvení na 2. nádvoří – káva, víno, koláče, nealko – zajistí pro Vás paní Eva Procházková.

Pořadatelé si vyhrazují právo na změnu pořadů. Podrobný program večera najdete od 21. 5. 2018 na:
www.moh.cz
www.zamekrychnov.cz
www.kolowrat.com
https://www.facebook.com/Orlicka.galerie
https://www.facebook.com/zamek.rychnov/