prukazové fotografie

100 let republiky v PETROFu

V letošním roce si celá naše republika připomene významné historické výročí 100 let od vzniku ČSR. Hradecká firma PETROF oslaví toto výročí v budově kulturního centra PETROF Gallery, které se otevřelo vloni na podzim. Připravený je bohatý program pro širokou veřejnost, který se nese v duchu koncertů, výstav, ale i odhalení jubilejního nástroje. Všichni návštěvníci si zde zkrátka přijdou na své.

Od 28. 8. 2018 mohou zhlédnout výjimečnou multimediální instalaci, „Má vlast – zblízka a nahlas“. V prostorech PETROF Hall se tímto projektem ponoříte do podmanivého světa umění a nejmodernějších technologií audiovizuální instalace, jejichž průnikem je nevšední koláž nabízející nové prožitky při vnímání ikonických děl české hudební literatury. Vstup je zdarma.

V hudební kavárně PETROF Café mohou od 17. 9. 2018 hosté nasát atmosféru první republiky. V doprovodu dobové hudby si mohou vychutnat výběr míchaných nápojů s republikovou tématikou. Kromě toho se budou mít možnost dozvědět něco o životě v továrně PETROF před sto lety a třeba si i zahrát na stejně staré pianino.

Ve středu 19. 9. 2018 od 19.00 hodin odhalí PETROF v prostorách kavárny jubilejní nástroj k výročí 100 let od založení Československé republiky. Piano „Republika“ je jedinečným kusem, na který se všichni mohou přijít podívat a třeba si na něj zahrát svou oblíbenou skladbu. Jeho odhalení proběhne za účasti prezidentky společnosti, Zuzany Ceralové Petrofové. Večer završí v PETROF Café koncert Petra Voňky, který pracuje v PETROFu jako ladič a intonér a mimo to je skvělý pianista. Koncert bude šit na míru této události a bude tedy znovu odkazovat na slavné okamžiky našich dějin.

Od 4. 10. 2018 v prostorách PETROF Gallery bude možné vidět výstavu studentů Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PdF UHK. Expozice reflektuje současná témata, která prezentují v různých formách postoj jedince k minulosti i současnosti v dané společnosti. Vybrané projekty od studentů několika výtvarných oborů sjednocuje hlavní téma výstavy i její název – 100 let od založení ČSR.

Prosklenou část pianosalonu budou od 16. 10. do 21. 10. zdobit „Tváře první republiky“, portréty čtrnácti významných osobností Královéhradeckého kraje, které se podílely na vzniku a utváření demokratického Československa. Jedná se o osobnosti jako je např. Josef Čapek, Karel Čapek, František Ulrich, Josef Vanický, Rudolf Medek, Alois Rašín, František Kupka a mnoho dalších. Jejich podobu jim zapůjčila akademická sochařka, scénografka a výtvarnice Jana Bačová Kroftová.

Skladby světových umělců v českém swingovém podání k výročí 100 let republiky představí sobotní večer 20. 10. od 19.00 hodin

eský zpěvák a muzikálový herec Tomáš Savka spolu s BigBandem Jiřího Pavlíka. Společně rozezní tóny hudby první poloviny 20. století.

Nedělní večer 21. 10. od 19.00 hodin pokračujeme v oslavách „Očima jazzu“ spolu s nejprestižnějšími pianisty. V Hradci Králové přivítáme Petra Maláska, Karla Košárka a vítěze soutěže Pianista roku. Připravený je i doprovodný program, který podpoří slavnostní atmosféru výročí. Staňte se součástí oslav vzniku republiky a prožijte víkend ve vlnách swingu a jazzu!

Koncert klasické hudby plný osmiček se uskuteční 18. 11. 2018 ve večerních hodinách, kdy v PETROF Hall vystoupí Duo EGIA a Duo PETROF. Uslyšíte slavná díla autorů jako jsou např. Bohuslav Martinů, Bedřich Smetana nebo Antonín Dvořák. Koncert „Slavíme spolu – hrajeme spolu“ zakončí osmiruční hra na jeden klavír. Tím PETROF uzavře oslavy tohoto krásného výročí.