Kostelec už má zase svou sochu prezidenta Masaryka

Dne 28. října 2018, přesně na sté výročí založení samostatného Československa, došlo v Kostelci nad Orlicí k dlouho plánovanému odhalení sochy T. G. Masaryka.

Socha prezidenta Osvoboditele stávala před Obchodní akademií od r. 1935, ale v r. 1953 byla kvůli tehdejší politické situaci zničena. Díky sponzorům a veřejné sbírce byla vytvořena socha nová, jejímž autorem je akademický sochař Karel Bartáček. Po 65 letech se tak znovu mohla vrátit na své původní místo.

 

V neděli 28. října se proto uskutečnilo slavnostní shromáždění, při kterém byla socha odhalena. Na úvod promluvili kostelecký starosta pan František Kinský, hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán a ředitel obchodní akademie Mgr. Václav Pavelka. Všichni připomněli osobnost Masaryka a jeho význam pro vznik samostatné republiky. Závěrečnou zdravici sochaře Bartáčka, který se celé akce také zúčastnil, pronesl dvojník prezidenta Masaryka pan Richtera. Celou akci doprovodil pěvecký sbor Orlice, jehož členové zazpívali oblíbené písně našeho prezidenta a na závěr samozřejmě i celou československou hymnu.

Po slavnostním odhalení sochy následoval doprovodný program v budově Obchodní akademie. Návštěvníci se mohli osobně setkat s akademickým sochařem Karlem Bartáčkem, prohlédnout si fotografie a film dokumentující vznik sochy. Zajímavá byla i výstava o životě a díle T. G. Masaryka. Dále si návštěvníci mohli projít všechny prostory školy, seznámit se s různými aktivitami studentů a odpočinout si při poslechu swingových melodií v podání kapely G point funKction.

Akce měla velký úspěch, a proto děkujeme všem, kteří se podíleli na vzniku a následném odhalení sochy a zároveň pomáhali s přípravou a organizací doprovodného programu.

Za OA TGM v Kostelci nad Orlicí Mikuláš Pták, II.B