prukazové fotografie

Členové předurčených dobrovolných jednotek z Královéhradeckého kraje prošli kurzem vyprošťování osob z havarovaných vozidel

Kurz se uskutečnil ve dnech 8. – 12. dubna 2019, druhý termín, který je určen pro příslušníky profesionálních jednotek HZS Královéhradeckého kraje, je naplánován na říjen 2019. 

Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je vysoce specifickou činností, kterou při dopravních nehodách provádí pouze jednotky požární ochrany. Z toho důvodu je nutná soustavná příprava v této rychle se vyvíjející oblasti,  a to nejen příprava jednotek profesionálních, ale i těch dobrovolných, které jsou předurčené pro zásahy u dopravních nehod.

Pod vedením příslušníků HZS Královéhradeckého kraje se proto uskutečnil v areálu Učiliště požární ochrany Velké Poříčí první letošní termín kurzu „Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel“. Akce byla určena 18 členům jednotek sboru dobrovolných hasičů z jednotek požární ochrany s předurčeností pro dopravní nehody.

Během kurzu se členové jednotek zaměřili mimo jiné na taktiku zásahu při dopravních nehodách i na psychologii chování u dopravních nehod. Činnost při vyprošťování osob z havarovaných vozidel se odvíjí také od technické znalosti konstrukce vozidel, proto se část kurzu věnovala i tomuto tématu.

Největší časovou dotaci věnovali organizátoři kurzu praktickému nácviku taktiky a techniky vyprošťování osob. Absolventi tak měli možnost vyzkoušet si stabilizaci vozidel, odstranění skel, dveří i střechy vozu, odtažení sloupku řízení, odtlačení přístrojové desky nebo úhlopříčné a křížné techniky roztahování. Při nácviku simulovali hasiči zásah s vyproštěním, kdy bylo vozidlo na střeše nebo na boku. Pozornost byla věnována také zvláštnostem při dopravních nehodách nákladních a kolejových vozidel.

Všichni absolventi museli na závěr kurzu složit závěrečnou zkoušku před zkušební komisí. Kurzu se zúčastnili členové JSDH Adršpach, Vamberk, Kopidlno, Chlumec nad Cidlinou a Hradec Králové – Plačice.

zdroj: Martina Götzová, tisková mluvčí
foto: HZS Královéhradeckého kraj