ARENA CUP MMAA liga 9.kolo – Amatérské mistrovství ČR

Tuto neděli 26.10.2014 pod taktovkou domácího klubu Bojových umění FIGHT GYM Rychnov nad Kněžnou, Občanské sdružení Vale tudo Týniště nad Orlicí, který patří k zakládajícím klubům MMA v ČR poprvé v Rychnově nad Kněžnou v Hale Romana Šebrleho proběhlo Amatérské mistrovství České republiky v MMA (mixed martial arts) a to pod hlavičkou Asociace MMAA s názvem ARENA CUP liga 9. kolo.

Druhá část fotoreportu od Jirky Plíštila.

Ve 12 hod. dle pravidel se uskutečnilo převážení borců za přítomnosti Hlavního rozhodčího a Vicepresidenta MMAA Andrého Reiderse. Není ojedinělé, že zápasníci leckdy shazují na zápas i přes 10kg. Samotné zápasy tedy začaly až po 15 hod., aby se zápasnici mohli najíst a doplnit tekutiny.

Bylo zde k vidění celkem 12 utkání různých váhových kategorii (do 62kg, 66kg, 70kg, 77kg, 84kg, 93kg a do 120kg) v zápasovém octagonu postaveném uprostřed haly. Z tohoto byly tři zápasy juniorské, kdy zápasníci byli ve věku 15-17 let. Tyto zápasy probíhali za zpřísněných pravidel, sportovci museli mít ochranou přilbu a zápasilo se na 2 kola po 3 minutách. Ostatní zápasy byly tzv. 3×3 min. U všech zápasu byl přítomen lékař, Záchranná služba a celkem 4 rozhodčí.

Byli zde k vidění tvrdé, ale i technické zápasy borců z klubů z celé ČR a dokonce i Slovenska. Za domácí klub FIGHT GYM Rychnov nad Kněžnou nastoupili svěřenci hl. trenéra Filipa Bendy . „Nutno zmínit v úvodu, že oponenty ke svým svěřencům jsme si přes organizační post jak bývá zvykem nevybírali, nýbrž nám byli přiděleny asociací, takže jsme šli do velmi těžkých zápasů!“

Ve váhové kategorii do 77kg bojoval za zdejší klub nejprve Daniel Bednář, který zde trénuje zhruba půl roku. Nastoupil ke svému  prvnímu zápasu a to hned s adeptem na titul ostříleným borcem z HK s min. šesti zápasy. Prohrál na TKO.

Dále nastoupil náš Martin Podolský opět ke svému prvnímu zápasu a to hned s borcem z Pražského klubu a Vicemistrem Thai boxu. Byl však neúmyslně faulován vpichem prstu do oka a i přes nedoporučení lékaře chtěl v zápase pokračovat, což se mu stalo osudným, jelikož přišel kop na hlavu ze strany špatně vidícího oka. Prohrál TKO.

V pořadí třetí Miloš Beneš šel do svého druhého zápasu během jednoho měsíce a musím pochválit velmi zodpovědně se držel našeho zápasového plánu. Jeho zkušenější oponent šel do svého sedmého zápasu. Miloš mu ovšem nedal žádnou šanci, celý zápas ho držel pod tlakem a soupeře k ničemu nepustil. Jasná výhra na body.

Poslední zápas ve váhové kategorii do 84kg šel naše barvy hájit Jaroslav Krejsa. Dosud neporažený Jarda ukázal to co umí nejlépe, krásný MMA zápas a to zejména v postoji v líbivém zápase, který byl adeptem na zápas večera! Nutno vyzdvihnout jeho příkladný a zodpovědný přístup k tréninku, na svůj zápas musí vždy shodit 10 kg!

Trenér Filip Benda k zápasům svých svěřenců uvedl. Liga Mistrovství ČR je hlavně k tomu, aby borci nasbírali cenné zápasové zkušenosti k pozdějším případným poloprofi, či profi zápasům. Dále aby dokázali správně pracovat se shazováním váhy na zápas, odolávali zvýšenému nasazení v předzápasovém tréninku, zvládali předzápasovou psychiku a v neposlední řadě získali další motivaci do tréninku.

Halu Romana Šebrleho navštívilo necelých 400 diváků, celým večerem provázel zkušený Speaker. Jako příjemné rozptýlení vystoupila domácí dívčí taneční skupina CHAOSZ. Nejlepší zápas večera byl dále nad rámec oceněn finanční částkou 2.000,-Kč pro jeho vítěze.

Celkově se jedná o velmi zdařilou sportovní akci a to jak po zápasových výkonech tak i po organizační stránce. Rozhodně budeme někdy na jaře roku 2015 ligu MMAA v našem městě Rychnov nad Kněžnou opakovat.