Poláčkovo léto 2015

_DSC4196

XXII. ročník Poláčkova léta – Pohádkou to začalo a pohádkou to také skončilo

Prvními diváky XXII. ročníku Poláčkova léta byly opravdu děti a jejich doprovod. Herci z Městského divadla v Mostě jim přivezli pohádku Boženy Němcové Princezna se Zlatou hvězdou na čele. Výpravný příběh o princezně Ladě a králi Kazisvětovi se skutečně líbil všem a stejně tak vděčně přijali herce z Mostu všichni, co přišli v ten první docela chladný večer do nádvoří rychnovského pivovaru na kabaret Jiřího Suchého Na Poříčí dítě křičí. Pivovarské občerstvení a staropražské písničky s živou kapelou udělaly své, a tak skvělá atmosféra odstartovala letošní festival opravdu originálně. Zahajovací koncert Věry Martinové dokázal, že naše dobrušská zpěvačka je stále první dámou naší country muziky. Že budeme zápasit na jízdárně s místem pro diváky, jsme tušili, ale že se to bude takřka denně opakovat, to opravdu ne. Spontánní přijetí Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami s hostujícím Pavlem Novým a Martinem Písaříkem doprovázelo i Noc na Karlštejně v provedení souboru Městského divadla v Brně. Ohromný úspěch mělo také vystoupení sólistů zpěváků a tanečníků téhož divadla na Studánce, kde zcela zaplněný amfiteátr tleskal skvostnému provedení hitů světových i našich muzikálů. Nebylo tomu jinak ani při Cabaretu v režii Petra Novotného a v dokonalém provedení souboru Východočeského divadla z Pardubic, který po jednodenní pauze přijel s nádherným provedením Královy řeči ve stejné režii. Ohromný a zasloužený úspěch sklidil soubor hradeckého Klicperova divadla s Erbenovou Kyticí v režii Karla Brožka a stejně bouřlivě tleskali diváci dětskému souboru LAIK z Pardubic, který v režii Zdeňka Rumpíka bravurně a s ohromnou chutí sehrál alegorickou hru bratří Čapků Ze života hmyzu. Muži v offsidu – nejúspěšnější divadelní komedie v historii Městského divadla v Mladé Boleslavi – byla snad tím nejlepším, jak připomenout 70 let od nedobrovolné smrti rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka. Viktorka Žižkov měla sice stále v sále připravené náhradníky fotbalové jedenáctky Auto SAS ze Solnice, ale obstála sama.

odkazy na fotografie z jednotlivých dnů PL 2015

http://www.rychnovinky.cz/6796-polackovo-leto-2015-1-den/

http://www.rychnovinky.cz/6976-polackovo-leto-2015-2-den/

http://www.rychnovinky.cz/7093-polackovo-leto-2015-3-den/

http://www.rychnovinky.cz/7267-polackovo-leto-2015-4-den/

http://www.rychnovinky.cz/7383-polackovo-leto-2015-5-den/

http://www.rychnovinky.cz/7512-polackovo-leto-2015-6-den/

http://www.rychnovinky.cz/7650-polackovo-leto-2015-7-den/

http://www.rychnovinky.cz/7775-polackovo-leto-2015-8-den/

http://www.rychnovinky.cz/7895-polackovo-leto-2015-9-den/

http://www.rychnovinky.cz/7975-polackovo-leto-2015-10-den/

http://www.rychnovinky.cz/8074-polackovo-leto-2015-11-den/

http://www.rychnovinky.cz/8150-polackovo-leto-2015-12-den/

Dětem se líbil Gulliver v zemi liliputů a už se těší za rok, až se jejich hrdina ocitne v zemi obrů. Unikátní provedení Shakespeárova Hamleta na prvním nádvoří Kolowratského zámku absolventy studia muzikálového herectví v režii Jany Janěkové přineslo všem přítomným zážitek, na který se dlouho vzpomíná. A snad také dlouho nevymizí z paměti dojmy z pohádkového muzikálu Sněhová královna, který ukončil XXII. ročník Poláčkova léta. S kouzelnou hudbou Zdeňka Bartáka jsme se tu setkali již po šesté, ale tak výpravný a skvěle obsazený muzikál jízdárna ještě nezažila. Mahulena Bočanová v titulní roli byla skutečnou pohádkovou bytostí, ale takoví byli všichni ostatní v režii Lumíra Olšovského, kteří se v přítomnosti hudebního skladatele Zdeňka Bartáka, autorů scénáře manželů Aleny a Jana Pixových i jednoho z producentů Felixe Slováčka opravdu snažili dokázat, že herectví nepovažují jen za své zaměstnání.

_DSC5167

Sněhová královna – Mahulena Bočanová

Velkému zájmu se těšily také všechny koncerty v Kolowratském zámku, v zámeckém chrámu Nejsvětější Trojice, v amfiteátru na Studánce a upřímný a dlouhotrvající potlesk zněl všude, kde se hrálo a zpívalo.

_DSC5188

Bylo to vydařené Poláčkovo léto s výrazným vzestupem návštěvníků a bez rušivých zásahů počasí. Zimu vystřídaly vysoké teploty, ale ty naopak pomáhaly ke krásné atmosféře v místech, kde se hrálo. Ve 12 dnech festivalu se na čtyřech scénách uskutečnilo 13 divadelních představení a 12 koncertů, z nichž zvláštˇ ten, kdy ve zcela vyprodané jízdárně zněl hlas houslí geniálního Pavla Šporcla, patřil k vrcholům Poláčkova léta.

A tak si myslím, že mezi těmi 7.810 diváky bylo jen málo těch, kteří by na letošní kulturní svátek nevzpomínali v dobrém, myslím, že nazrál čas připravovat ten příští ročník.

_DSC5104PhDr. Jan Tydlitát –  slavnostní zakončení XXII. ročník Poláčkova léta

A teď už je na místě poděkovat těm, bez jejichž pomoci bychom to těžko dokázali –

hlavní partneři: ŠKODA AUTO, a.s. Mladá Boleslav, INSKY spol. s.r.o., Královéhradecký kraj, mediální partneři : Deníky Bohemia – Rychnovský deník, Orlický týdeník, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Český rozhlas Hradec Králové, Městské informační centrum RK,

finanční partneři a partneři a spolupracovníci : AQUA SERVIS, a.s. Rychnov nad Kněžnou, ASSA ABLOY Czech & Slovakia, s.r.o. Praha, Hotel Panorama, Česká spořitelna, a.s., Hradec Králové, MATRIX, a.s. Třebešov, AUTO SAS, s.r.o. Manipulační technika Solnice, ŠMÍDL, s.r.o. doprava Žamberk, VCES, a.s. Hradec Králové, Advokátní kancelář Mikš a Suk Praha, ASSA ABLOY, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA Mladá Boleslav, MADOS MT RK, s.r.o. Lupenice, STAVITELSTVÍ EU, s.r.o. Vamberk, LESY JANEČEK, s.r.o., Kvasiny, STAVITELSTVÍ DS, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, POLIKLINIKA U sv. Havla, Rychnov nad Kněžnou, UNIPRINT ofsetová tiskárna Rychnov nad Kněžnou, Cukrárna Rychnov nad Kněžnou, Staré náměstí, Podorlická sodovkárna, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Městský podorlický pivovar, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, O. Hofrichterová a MUDr. K. Kašková Rychnov nad Kněžnou, Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, TESS CZ, s.r.o. Třebešov, MAINCOR, s.r.o. Praha, VAKSTAV spol. s.r.o. Jablonné nad Orlicí, INDIGO group s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, M. Preymesser logistika, spol. s.r.o., Bohumil Mazanec QS.ISO. RK, Hotel Studánka Rychnov nad Kněžnou, Správa Kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou, Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje územní odbor Rychnov nad Kněžnou, Požární ochrana – M. Bořek – Požární servis, Novotný ART.CZ Rychnov nad Kněžnou, Domov mládeže Rychnov nad Kněžnou, Gymnázium F.M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou, Muzeum a galerie Orlických hor RK, Květinářství Páralovi Rychnov nad Kněžnou, Městská policie Rychnov nad Kněžnou.

PhDr. Jan Tydlitát