prukazové fotografie

Týden výuky informatiky

titulni-programovani-gymnazium

Týden 7. – 13. prosince je mezinárodně uznávaný jako Týden vyučování informatiky. I naše škola – Gymnázium F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou – se rozhodla tento týden oslavit v rámci hodin Informační a výpočetní technologie na nižším gymnáziu. Přidali jsme se k mezinárodní akci s názvem „Hour of Code“. Té se účastní podle oficiálních stránek více než 180 zemí světa a výuka probíhá ve 40 jazycích (včetně češtiny).

programovani-gymnazium-10

Žáci 4.A8 se během hodin informatiky zúčastnili vždy minimálně jednoho programovacího kurzu. Ten je přizpůsoben věku a zkušenostem a po krocích vysvětluje jednotlivé instrukce, které se v běžném kódování používají. Vše je ovšem ve zjednodušené formě, nejsou tedy požadované žádné předchozí zkušenosti ani znalosti z programování. Žáci skládají jednotlivé instrukce ve formě barevných bloků za sebou a vždy mohou vyzkoušet, co daný kód udělá. Přitom tvůrci využili známých osobností a počítačových her. Žáky tak motivačním a návodným videem provází M. Zuckerberg (zakladatel sociální sítě Facebook) a další programátoři, grafici a vývojáři populárních her.

programovani-gymnazium-9

Žáci si během dvou hodin vyzkoušeli hned několik kurzů. Ty jsou vždy tematické – např. Minecraft, Star Wars nebo kreslení vloček, které se inspirovalo animovaným filmem Frozen. Pro zkušenější je zde i kurz, kde již nejsou k dispozici barevné bloky, ale účastník sám píše přímo kód (i ten někteří naši kvartáni zvládali).

programovani-gymnazium-7

A zde jsou již ohlasy žáků:

„Programování mě bavilo. Chtěl bych programovat v hodinách častěji, i když jsem to nikdy nedělal. Pokud něco takového bude příští rok, určitě se zúčastním.“

„Informatika mě baví a programování v hourofcode.com je v pohodě.“

„Bavilo mě to, ale nebyla to jen zábava, museli jsme zapojit i mozek. Něco bylo vážně složité, ale i tak je to skvělý program a zpestření.“

programovani-gymnazium-2

“’Hour of Code™‘ (hodina kódu) je národní iniciativa utvořená z Computer Science EducationWeek[csedweek.org] (Týden informatiky) a Code.org[code.org] za účelem úvodu do jedné hodiny informatiky a programování pro miliony studentů.”

Mgr. Pavla Hanzalová